Az elmúlt hetek tikkasztóan meleg, néhol a 40 fokot is megközelítő extrém forrósága beborítja most a Kárpát-medencét. Mi lettünk Európa kemencéje. Nem csoda, ha az ember lánya és fia vízbe vágyik. Álló és folyó vizeink belföldön is számtalan lehetőséget nyújtanak arra, hogy kedvenc vízi sportunknak hódoljunk, vagy egy újat kipróbáljunk.
Nézzük, hogy mely vízisportokból válogathatunk itthon.
Úszás
Gyermekkortól kezdve áldásos hatása van a gerincoszlopra, az immunrendszert és a szívizmokat erősíti, a túlsúllyal küzdők számára is végezhető sport kortól és nemtől függetlenül. Azon kívül, hogy lehűti felhevült testünket, rendkívül sokrétű pozitív egészségügyi hatással bír. A babaúszással kezdve, akár egyesületeknél is tanulható, napjainkban is igen népszerű sportról van szó. A kerületben is számos úszóiskola várja a kicsiket és nagyokat.
https://osszefogas11se.hu/sportagak/uszas/?post_types=egyesuletek.
Kenu.
A kenuban ülő ember lapátját csak az egyik oldalon használja, míg több személy esetén a hajó mindkét oldalán eveznek, a hajó hátsó részében ülő kormányos evezőjével irányít. A leggyakoribb túracélpontok itthon a Tisza, a Rába és a Duna egyes szakaszai.
Kajak.
Az egész testet átmozgató sport, ami a mentális egészségre is jó hatással van. A kajak ősének az eszkimók állati bőrökből, fából és csontból eszkábált vízi közlekedési eszköze tekinthető. A kenu elnevezése az eredetére utal: a közép- és dél-amerikai bennszülött indián törzsek nyelvén a kenu fatörzset, átvitt értelemben fából készült sajkát jelent. A kajak-kenu egyéni, illetve csapathajós vízi sport. A kajakban a versenyző kéttollú lapáttal hajtja hajóját; menetirányban ülve, lábkormánnyal irányítva, evezve halad előre a vízen.
A kajak kenut már egészen kis kortól érdemes elkezdeni, az Újbudai Sportágválasztó oldalunkon további részleteket találsz erről a klassz sportágról itt:
https://osszefogas11se.hu/sportagak/kajak-kenu/?post_types=egyesuletek
Wakeboard
A szörfözés ihlette, elérhető kötélpályás vagy motorcsónakos verzióban is. Amatőr szinten is nagyon élvezhető és gyorsan megtanulható a snowboardhoz hasonló sport, de az ügyesebbek már akrobatikus elemeket is belevonhatnak. Magyarországon több helyszínen van már kábelpálya. Budakalászon a Lupa-tavon 6 oszlopos pályán 1 km hosszan kipróbálható. Kaposváron a Deseda-tónál ebben az évben nyílt ez új pálya, ezen kívül még próbálkozhatunk Balatonfüreden, Balatonfűzfőn, Siófokon, Nyíregyházán, Abádszalókon, Pécsett, és Győrben is.
Jet ski
Igazi adrenalin fröccs! Aki szívesen kipróbálná 100km/ h feletti vízen száguldást, az látogasson el Bugyira. Bugyi településen 30 hektárnyi vízfelületen nyílik rá lehetőségünk, a Hódmezővásárhelytől nem messze fekvő Kopáncson is 80 km/h-val hasíthatunk.
Kiteszörf
A vízisí és a sárkányeregetés egyfajta kombinációja a kite, ahol a meghajtást a szél biztosítja. A kite-os testéhez, egy trapézon keresztül az ejtőernyőhöz hasonló, de annál kisebb ernyőt csatolnak, és ez húzza a deszkán állót. Ha már jól begyakoroltuk, akár 20-30 méterre is ugorhatunk. Budapesten elsősorban a Lupa-tavon tudjuk kipróbálni, de a Balaton a sokat fújó északi szél és a sekély víz miatt nagyon jó gyakorló helyszínnek számít. Siófok-Szabadisóstón, Balatonkenesén, Balatonfenyvesen, Alsóbélatelepen és Szántódon
Szörf
Magyarország minden nagyobb taván van lehetőségünk a szörf vitorlás változatát kipróbálni, Magyarországon egy ezüstérmes világbajnok szörfoktatótól is tanulhatunk, (Siófok Ezüst-partján) Gádorfalvi Árontól, aki évek óta szívvel-lélekkel tanítja már az egészen kis korosztálynak is ezt az álomszép sportot. „Aki egyszer a Balatonon megtanul szörfözni, annak a tenger már nem lesz kihívás”.
Álló szörf (SUP)
Manapság jött divatba a szörfözés kicsit „lassabb” és nyugisabb verziója, mikor egy szörfdeszkán állunk, és hajtjuk magunkat egy evező segítségével. Remekül fejleszthetjük vele egyensúlyérzékünket, állóképességünket, de ha beevezünk a Balaton közepére, akkor nyugalomra is lelhetünk a tömeg elől.
Rafting
A raftingcsónakok általában 4–12 személyes gumicsónakok, így akár egy remek csapatépítő programot is csinálhatunk belőle! Gyors folyású, kanyargós, hullámos folyókon találkozhatunk vele. A rafting valójában vadvízi tutajozást jelent, felfújható vadvízi hajóban. A nevét a rafting hajóról kapta, Angolul Raft a tutaj, és a tutajozást jelentette. Sajnos a rafting Magyarországon nem létezik, mivel nem ilyen jellegű folyóink, patakjaink vannak. Raftingolni Ausztriában és Szlovéniában lehet hozzánk legközelebb, az ottani sebes hegyi folyókon. Itt a szabályok a 7 éves kort szabják meg alsó korhatárnak, szülői felügyelet mellett. Családdal vagy felnőtt kísérettel a 7-14 évesek is élvezhetik ezt az izgalmas sportot. 14 éves kor felett már csak szülői engedély kell a részvételhez.
A sort még számtalan izgalmas vízi sporttal folytathatnánk, de igyekeztünk most leginkább azokat a típusú sportokat bemutatni, melyet hazánkban is kipróbálhatsz. Még egy tény, amely a víz és az ember kapcsolatát tökéletesen tükrözi. Ezernyi szállal kötődünk a vízhez, hiszen az emberi test fő alkotóeleme, majdnem 60%-ban ez teszi ki egy felnőtt testét.
Itt az igazi nyár, tehát csobbanj egyet Te is! Bármelyik vízi sport mellett is döntesz, egy biztos, életre szóló élményben lesz részed!