Birkózás az alapoktól már ovisoknak, és kisiskolás kortól az akadémián Bárdosi Sándor olimpiai ezüstérmes birkózedzővel. Gyors döntések, lényeglátás, ügyesség; az élet minden területén fontos képességeket fejlesztenek az úgynevezett „kontaktsportok” - állítja Barna...
Mire szeretnél keresni?
A küzdősport kategóriájába tartozó sportágaknál a művészi célok háttérbe szorulnak, és a versenyzés, a másik legyőzése kerül előtérbe. Ennek érdekében nem a szépen kivitelezett mozdulatok a fontosak, hanem azok hatékonysága. A küzdősportban a kulturális vonások nem annyira meghatározóak, nem a szellemi, spirituális oldal a fontos, hanem a testi harc.
A küzdősportok és harcművészetek egyik legfőbb szempontja az önfegyelemre való tanítás. Ez az egyik legfőbb tulajdonság, amivel rendelkezniük kell, hiszen a harcok alatt nem szabad elveszíteni a fejüket. Nagyfokú koncentrációt igényel minden egyes küzdelem és minden mozdulat kivitelezése, amit könnyen elveszíthetnek, ha nem figyelnek eléggé oda magukra.
A küzdősportok és harcművészetek világában határozott értékrendet képviselnek a sportolók, melynek alapja a tisztelet.
Ilyen sportágak például az ökölvívás, birkózás, vívás, kick-box, kempo, taekwondo thai box, judo.
Mit érdemes tudni a birkózásról?
A birkózás olyan küzdősport, melynek története természeténél fogva az őskorra nyúlik vissza A versenyzők test a test ellen küzdenek, céljuk az ellenfél két vállra fektetése vagy szabályok szerinti fogások végrehajtása különböző pontszámokért. A birkózásban súlycsoportokról beszélhetünk, a sportolókat az éppen aktuális súlycsoportjukba sorolják, a versenyeken pedig a hozzájuk hasonló súlyú ellenfelekkel mérkőznek meg. A nők csak szabadfogásban, míg a férfiak szabad-, illetve kötöttfogásban is versenyeznek.
Milyen készségeket fejleszt?
A birkózás nem hiába népszerű. Fejleszti az erőt, állóképességet, gyorsaságot, ügyességet, a hajlékonyságot és nem utolsó sorban a kitartást. Kell hozzá fájdalomtűrő képesség is, de ezt is csak erősíti a sportág. Ebben a küzdősportban tilos bármilyen eszköz használata, valamint az ütés és a rúgás is, kizárólag az ellenfél földhöz szorításával vagy fogások végrehajtásával lehet legyőzni az ellenfelet.
Mikortól lehet elkezdeni?
Egészen kicsi, 3-4 éves kortól be lehet vezetni a gyerekek életébe ezt a sportot, játékos gyakorlatokkal. 7-8 éves kortól javasolt elkezdeni. Mellette úszás, atlétika és torna javasolt. 15-16 éves kortól súlyzós erőfejlesztési edzések. Ha jó képzést kap valaki fiatalon, akkor akár 30-38 éves korig is lehet űzni magas szinten.
Kinek való a birkózás?
Ez a sportág rendkívül személyiségformáló és képességfejlesztő hatású. A szerény, visszahúzódó típusú gyerekeknek is, fiúknak, lányoknak egyaránt jó hely a kiteljesedésre. A birkózás „valós” küzdősport. Itt valóban a test-test elleni küzdelemé a főszerep. A birkózásban a másodperc törtrésze alatt kell dönteni, hogy hogyan reagáljon. Ez a sportág kialakítani már a kisgyermekekben is a gyors döntés és a lényeglátás képességét, amikre az élet minden területén igen nagy szükség van.
Milyen felszerelésre, milyen helyszínre van szükség a birkózáshoz?
A birkózáshoz nem kell más, mint egy tornaterem, egy szőnyeg. Nem véletlen, hogy a világban mindenhol: Amerikában, Olaszországban, Japánban, stb. az iskolai testnevelésbe tartozik, mert kiváló személyiségformáló, rendkívül olcsó és jól szabályozható.