A Budai XI SE 1979-ben Kelenföldi Tömegsport néven alakult meg, egy természetjáró szakosztályos kis egyesületként, majd pedig az évek során felkeltve és befogadva a szabadidősport terén jelentkező lakossági igényeket, folyamatosan bővítette szakosztályai számát. A...
Mire szeretnél keresni?
Bridge
Mit érdemes tudni a Bidge-ről?
A bridge egy olyan kártyajáték, mely sport és szórakozás is egyben és melyet világszerte több millióan játszanak rendszeresen. Csapatjáték, hiszen négy játékos (2 pár) játssza francia kártya segítségével. Céljuk, hogy minél több ütést elvállaljanak és megszerezzenek.
Kinek ajánlott?
Kortól és nemtől függetlenül mindenkinek, aki szereti a szellemi kihívásokat. Érdekesség, hogy Hollandiában és Lengyelországban iskolai tantárgy a bridzs.
Milyen képességeket fejleszt?
Fejleszti a gyerekek helyzetfelismerő képességét és taktikai érzékét. Erősíti a stratégiai tudást és az információ-rendszerezés képességét. A bridge segít a szellem frissen tartásában, ami hozzájárul a gyerekek elméjének karbantartásához. Hátránya, hogy a szabályok nem egyszerűek, a versenyzés időigényes, egy-egy forduló 3-4 órát vesz igénybe, azaz csak egész napos programként tekinthetünk rá.
Mikortól ajánlott?
A nyílt versenyen való indulásnak nincs alsó vagy felső korhatára. 90 éves játékosok is küzdenek egymás ellen a szenior EB-n. Szabadidős programként is kiváló.
Sakk
Mit érdemes tudni a sakkról?
A sakk egyszerre táblajáték és sportág. Minden bizonnyal a legtöbb otthonban találnánk egy megbújó sakktáblát valamelyik szekrényben. Hétvégén vagy kikapcsolódásként is jó kis időtöltés lehet egy-egy játszma vagy felfoghatjuk akár tanulási folyamatnak is.
Mit fejleszt?
Számos hazai és nemzetközi vizsgálat igazolja a sakk képesség- és személyiségfejlesztő hatását. A sakk fejleszti a logikát, a kreativitást, a memóriát, és a sakkozó gyerekeknek általában jobbak a tanulmányi eredményeik, még a sakktól távolinak gondolt területeken is, például a szövegértésben is.
Kinek ajánlott?
Mindenkinek, aki örömét leli benne. A játék tagadhatatlan pedagógiai haszna, hogy megtanít dönteni, hiszen minden lépésünk egy visszafordíthatatlan döntés, ami után vagy élvezzük a sikert, vagy tanulunk a hibánkból.
Mikortól ajánlott?
Ismerkedni a sakkal már óvodás korban is lehet, elkezdeni igazából iskolás korban érdemes. 8 éveseknek már világbajnokságot is rendeznek! A világ mostani élmezőnye – kevés kivételtől eltekintve – huszonéves, nagyjából tíz évet fiatalodott az elmúlt fél évszázad alatt, az informatikának köszönhetően. Mind versenyszerűen, mind hobbiként idős korig űzhető.
A szellemi sportok kedvelőinek ajánlott még a go és a dáma is, melyek játékos és nagyon fejlesztő elfoglaltságot adhatnak a gyerekeknek.
Go
A go egy kínai eredetű, körülbelül négyezer éves táblajáték. A gó egyszerre nagyon egyszerű és nagyon bonyolult. A játék szabályait egy négy éves gyerek is gond nélkül meg tudja érteni, de a játék annyira mély, hogy a számítógépek egyelőre nem bírnak vele: a legjobb játékosok még mindig jócskán előttük járnak, noha az utóbbi években a gépek játéka sokat fejlődött egy új algoritmusnak köszönhetően.
Dáma
A dámajáték a világon mindenütt elterjedt, közismert táblás játék. „Kockás” (négyzetrácsos) táblán játsszák, lapos, korong alakú bábukkal. A legelterjedtebb dámajáték a 10×10-es ezt hívják nemzetközi dámának. A játéknak sok változata van, a cél minden esetben az ellenfél összes korongjának levétele.