A Lágymányosi Spari Kajak-Kenu Egyesület Budapest 11. kerületében, a Lágymányosi öbölben található. Az egyesületben versenysport és szabadidősport tevékenység is folyik. Előzetesen telefonon egyeztetett időben van lehetőség a kajakozásra, kenuzásra. Hajótárolási és...
Mire szeretnél keresni?
Mit érdemes róla tudni?
A kajak és a kenu is olyan vízi sportág, amit versenyszerűen és hobbi szinten is hatalmas élmény űzni. Nem véletlen, hogy hazánk egyik legnépszerűbb sportága. Az alapjai könnyen elsajátíthatók, így gyorsan sikerélményekben lehet része a vízre szállóknak. Mivel hazánk bővelkedik folyóvizekben a két sportág igen népszerű. Sok olyan egyesület is van, ahol a sport szabadidős ágát részesítik előnyben.
A kajak és a kenu között nem csak a kialakításukban van különbség, hanem maga az evezés módja is teljesen más. Míg a kajakhoz egy kétevezős lapát tartozik és a lapáttal felváltva kell evezni mindkét oldalon, addig a kenuhoz egyevezős lapát jár, és csak az egyik oldalon kell evezni. Lehet egyéniben és csapatban is űzni ezeket a sportágakat.
Milyen készségeket fejleszt?
A kajakozás vagy kenuzás a koordinációs- és kondicionális képességeket is jól fejleszti, melyeknek köszönhetően a gyerekek terhelhetősége is megnövekszik. Az állóképességet erősíti és a test majdnem minden izmát megmozgatja anélkül, hogy az ízületeket nagyon megterhelné.Ez azért is fontos, mert amikor a gyerek még nő, a csontok és ízületek sérülékenyek. Télen sincs kihagyás:olyankor száraz edzéssel (futás, úszás, kondi) erősítik a kitartást, az állóképességet.
Mire van szükség, hogy neki kezdhessen egy gyerek?
Mivel mély vízben eveznek, feltétlenül szükséges a biztos úszástudás. Ennek a meglétét egy ún. vízjártassági igazolással lehet igazolni, amit egy kiválasztott uszodába bárki megkaphat, ha az úszómester előtt leúszik 200 métert egy választott úszásnemben.
Hány éves kortól ajánlott?
Az evezés oktatást nagyjából hat éves kortól lehet megkezdeni. Nagyon korán be lehet kapcsolódni a versenysportba is, évtizedekig űzhető versenyszerűen is, szabadidő sportként pedig egész életünk során.
Milyen felszerelés szükséges?
Be kell szerezni egy jó futócipőt, tréningruhát, testhezálló, (rövid, 2/3-os, és hosszú nadrág, felső) lehetőleg könnyen száradó sportruházat az evezéshez. A szárazföldi edzésekhez is rövid és hosszúnadrágok, pólók, papucs szükséges. Emellett a gyerekeknél mindig legyen egy váltóruha borulás esetére, melyet egy vízhatlan zsákban tudnak magukkal hozni a gyerekek. Az őszi-téli edzések beköszöntével a sapka és a sál is kötelező!